biuro@panoramah.pl https://www.instagram.com/panoram_ah/

Otwórz się
na przestrzeń...

Cienkoramowe okna aluminiowe panoramah! Czysta magia!

W dzisiejszym budownictwie i technice okiennej wyraźnie zaznacza się tęsknota za powrotem do zasad architektonicznego modernizmu. Światło, przestrzeń, zieleń, to trzy urbanistyczne zasady Le Corbusiera, bliskie sercom wielu inwestorów i architektów. Sposobów realizacji może być wiele, jednak bezdyskusyjnie najlepszym, wręcz bezkonkurencyjnym, wydaje się być zastosowanie aluminiowych okien i konstrukcji cienkoramowych Panoramah! Elegancja, piękno i doskonałość techniczna w jednym. Czysta magia.

Modernizm w budownictwie rezydencjalnym

Le Corbusier, a właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris był francuskim architektem, szwajcarskiego pochodzenia, który w latach dwudziestych XX wieku zrewolucjonizował architekturę i projektowanie wnętrz oraz sformułował 5 postulatów nowoczesnej, modernistycznej architektury mieszkaniowej:

1. Domy posadowione na wolnostojących podporach.
2. Płaskie dachy wykorzystywane do budowy tarasów lub ogrodów.
3. Wnętrza oparte na otwartym planie.
4. Dowolne kształtowanie elewacji.
5. Fasady zdominowane przez wielkogabarytowe okna, najlepiej wstęgi okien.

Postulaty Le Corbusiera związane były z możliwościami nowych technologii, które pojawiły się budownictwie tego okresu, a w szczególności konstrukcji żelbetowych opartych na siatkach słupów i stropów, które zastąpiły mury z cegły. Ciężar budowli przeniesiono na niezależne konstrukcje uwalniając zewnętrzne ściany od funkcji nośnej, co z kolei umożliwiło nowatorskie kształtowanie fasad budynków. Jednym z modelowych obiektów modernistycznej, rezydencjalnej architektury mieszkaniowej jest Willa Savoye wybudowana we Francji w latach 1929 – 1931. Patrząc na ten obiekt aż wierzyć się nie chce, że powstał prawie 100 lat temu!

Aluminiowe okna cienkoramowe Panoramah!

W czasach, gdy budowano obiekt w Poissy, wykonanie i zamontowanie wielkogabarytowych konstrukcji było czymś niezwykle trudnym. W dzisiejszym stanie techniki okna w Willi Savoye to zadanie łatwe do poprawnego wykonania i to niezależnie od materiału, z którego przyszłoby je wykonać. W okresie minionych lat zarówno w konstrukcji okien, jak i technice instalacji dokonał się niebywały wręcz postęp, co nie oznacza, że aktualnie nie występują ograniczenia techniczne, które można pokonać przy użyciu standardowych, skrzydłowych systemów okien i drzwi. Spełnienie architektonicznych, modernistycznych wizji współczesnych rezydencji wymaga czegoś więcej niż klasyczne ramy, skrzydła i szyby. Do tego potrzeba czegoś specjalnego, czegoś, co wyrywa się schematom, burzy bariery i przenosi technikę okienną w inne wymiary. Tym czymś specjalnym są właśnie systemy aluminiowych okien i drzwi cienkoramowych, wśród których za najlepszy trzeba uznać szwajcarski system konstrukcji cienkoramowych Panoramah!

Systemy cienkoramowych aluminiowych okien i drzwi Panoramah!

Panoramah!, to najnowocześniejszy system cienkoramowych aluminiowych okien, drzwi i konstrukcji skrzydłowych oparty o strukturalne właściwości szkła. Nazwy poszczególnych odmian systemu związane są grubością pakietów szkła, które można w nich zastosować. Ultra minimalistyczny ah! 12, jest systemem opartym i współpracującym ze szkłem próżniowym!!! W odróżnieniu od tradycyjnych systemów skrzydłowych, w systemach Panoramah! szkło jest elementem samonośnym. Kształtowniki aluminiowe pełnią jedynie funkcję prowadzenia ruchu ślizgowego oraz zapewniają możliwość wykonania odpowiedniego uszczelnienia. Maksymalne wymiary cienkoramowych okien przesuwnych Panoramah! ograniczone są wyłącznie barierami istniejącymi w obróbce szkła. O doskonałości i perfekcji technicznej rozwiązań Panoramah! świadczy możliwość wykonania skrzydeł przesuwnych o powierzchni do 29 m2 i przenoszenia przez łożyskowe zespoły ślizgowe obciążeń do 1800 kg/m, a także możliwość obsługi nieograniczonej liczby szyb o grubości pakietów do 60 mm przez wieloszynowe prowadnice. Funkcjonalne możliwości systemu pozwalają na tworzenie cienkoramowych aluminiowych okien i drzwi przesuwnych w pionie i poziomie, konstrukcji obrotowych oraz uchylno-obrotowych, a także świetlików dachowych oraz oszkleń stałych, co zapewnia spójność sposobów i systemów otwierania w każdym projekcie budowlanym. Ze względu na gabaryty elementów, wszystkie funkcje ruchu mogą być inicjowane zarówno w sposób zautomatyzowany, jak i mechaniczny zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami użytkowników.

Panoramah! w Polsce

Po obejrzeniu materiału filmowego można odnieść wrażenie, że takie magiczne okna instalowane są wyłącznie gdzieś w szerokim świecie. Nic podobnego. Modernistyczne projekty budynków mieszkalnych z powodzeniem tworzone są również przez polskie pracownie architektoniczne na potrzeby polskich inwestorów. Postaramy się wrócić do tematu zastosowania cienkoramowych aluminiowych okien i drzwi Panoramah! na krajowych budowach o ile czas, inwestorzy i RODO na to pozwolą. Więcej informacji o możliwości skorzystania z systemu Panoramah! w Polsce na pewno można uzyskać kontaktując się z firmą Swisstec Sp. z o.o. oficjalnym przedstawicielem szwajcarskiego producenta systemów Unlimited Perspective SA.

OKNOTEST.PL